nauczycielka biologii
Konspekt
lekcji z biologii dla klasy III gim.
Temat:
Podsumowanie działu „Ekologia” – lekcja powtórzeniowa.
Cele lekcji: powtórzenie materiału z zakresu
ekologii.
–
wiadomości: znajomość faktów, terminów, procesów.
Utrwalenie pojęć ekologicznych: biotop, biocenoza, ekosystem, gatunek, populacja, osobnik, środowisko, ekologia, stosunki antagonistyczne i nieantagonistyczne, konsument, producent, reducent, przepływ energii, obieg materii, łańcuch pokarmowy.
–
umiejętności: na podstawie posiadanych wiadomości uczeń potrafi przedstawić
stosunki antagonistyczne i nieantagonistyczne, ułożyć prosty łańcuch pokarmowy,
wskazać negatywny wpływ człowieka na środowisko i zaproponować sposoby ochrony
środowiska naturalnego (analizowanie, ocenianie, syntetyzowanie, wyjaśnianie)
–
postawy: wdrażanie do samodzielnego myślenia, wyrabianie właściwej dyscypliny
pracy, kształtowanie zaangażowania w problemy ochrony środowiska naturalnego, wyrabianie
poczucia odpowiedzialności za środowisko.
Rodzaj lekcji:
powtórzeniowo –
systematyzująca,
pozwalająca powtórzyć,
uogólnić i usystematyzować
poznane wiadomości i umiejętności.
Metody: sprawdzenie i utrwalenie wyników nauczania,
pogadanka, dyskusja.
Forma pracy: praca w grupach równym frontem.
Środki dydaktyczne: karty pracy dla ucznia, wycięte
ilustracje roślin i zwierząt,
flamastry, kartki z bloku,
karteczki z hasłami do przedstawienia scenek, rekwizyty wykorzystane do scenek (np. jabłko, sznurek, rurka,
ssawki, ryż preparowany, cukierki, szklanka, woda itd. ...), kartoniki z
hasłami ekologicznymi, wycięty z papieru kwiatek „wesoły i smutny”, plansze
ekologiczne np. „Zależności pokarmowe”, „Stosunki antagonistyczne i
nieantagonistyczne”, zielone listki pomocne w ocenianiu ucznia.
Tok lekcji:
I.
Część
przygotowawcza
Czynności
nauczyciela
|
Czynności ucznia |
Uwagi |
1.
Wstępna organizacja; przystąpienie do lekcji. a)
powitanie przybyłych gości; b)
sprawdzenie ilościowe obecności uczniów; c)
sprawdzenie porządku organizacyjnego (podział na grupy); d)
zapoznanie uczniów ze sposobem oceniania pracy na lekcji; e)
nawiązanie do tematu lekcji; f)
rozdanie kart pracy g)
podanie tematu lekcji. |
-
jeden uczeń przypomina, jaki
dział był przerabiany na
ostatnich lekcjach. -
uczniowie zapisują temat na
kartach pracy. |
-
uczniowie pracują w 6 grupach, -
uczeń za każdą dobrą odpowiedź, przygotowanie
pomocy, przedstawienie scenki otrzymuje punkt (czyli zielony listek) 0 –1 za mało na ocenę, 2 – 3 dopuszczająca, 4 – 5 dostateczna, 6 - dobra, 7 – bardzo dobra, 8 – celująca; -
każdy uczeń ma powieloną kartę pracy. |
|
|
|
II.
Część
podstawowa
1.
Zapoznanie uczniów z
zagadnieniami zawartymi w karcie pracy a)
nauczyciel czyta treść 1 punktu (rozwiąż krzyżówkę); b)
- nauczyciel rozdaje wszystkim grupom kartki z pojęciami: (każdej
grupie inną kartkę) „pasożytnictwo”, „drapieżnictwo”, „konkurencja
międzygatunkowa”, „mutualizm”, „protokooperacja”, „komensalizm”; - prosi
uczniów o przedstawienie tych pojęć za pomocą krótkich scenek, - nauczyciel pyta uczniów, jak ustnie można scharakteryzować stosunki antagonistyczne i nieantagonistyczne, c)
- nauczyciel rozdaje w
grupach uczniom klej, kartki papieru i koperty z wyciętymi
ilustracjami roślin i zwierząt, - prosi uczniów o ułożenie łańcuchów pokarmowych, zaznaczenie
producentów, konsumentów i reducentów, -
nauczyciel pyta, co oznaczają pojęcia: konsument, producent,
reducent, obieg materii, przepływ energii, d)
- nauczyciel pyta, jaki jest wpływ człowieka na środowisko? ·
czego człowiek nie powinien robić, aby nie niszczyć przyrody? ·
co powinien robić, aby chronić środowisko? ·
co to znaczy „żyć ekologicznie”? -
nauczyciel rozdaje uczniom w grupach hasła ekologiczne i prosi o
przyczepienie ich do płatków kwiatka „wesołego i smutnego”. |
- uczniowie rozwiązują w grupach krzyżówkę, zapisują hasła na karcie pracy, -
1 uczeń odczytuje hasło przewodnie lekcji i wyjaśnia, co oznacza
pojęcie „ekologia”, -
uczniowie odczytują głośno hasła (oraz ich znaczenie), podchodzą do
tablicy i wpisują je do krzyżówki. -
uczniowie naradzają się w grupach, w jaki sposób przedstawić scenki, -
wybrani z grup uczniowie wychodzą na środek klasy i „odgrywają” swe
role, -
uczniowie z pozostałych grup odgadują hasła, -
uczniowie (ochotnicy) odpowiadają na pytania nauczyciela, -
uczniowie przyklejają na kartkach ilustracje roślin i zwierząt tworząc
zależności pokarmowe, -
wszystkie prace uczniowie przyczepiają magnesami do tablicy, -
uczniowie (ochotnicy) odpowiadają na pytania nauczyciela, -
uczniowie wybierają przykłady dwóch łańcuchów pokarmowych i zapisują
je na karcie pracy, -
uczniowie odpowiadają na zadane pytania. -
uczniowie wykonują polecenie nauczyciela. |
-
krzyżówka narysowana jest na tablicy (wcześniej ta część tablicy była
zamknięta). -
uczniowie mogą korzystać z przygotowanych rekwizytów (jabłka, sznurek...), -
nauczyciel szczególną uwagę zwraca uczniom na kierunek strzałek w
łańcuchu pokarmowym, -
uczniowie wyjaśniają, co oznacza strzałka -
kwiaty „wesoły” i „smutny” wycięte są z kartonu i zawieszone na
tablicy. |
III.
Część końcowa
1.
2.
Omówienie pracy domowej, 3.
Sformułowanie i odczytanie „10 przykazań młodego ekologa”, które
powinny towarzyszyć ludziom w życiu codziennym, -
nauczyciel prosi, aby uczniowie zmienili hasła w kwiatku „smutnym” na
przeczenia i odczytali ich treść, -
nauczyciel pisze na tablicy: „10 przykazań młodego ekologa”. 4.
Na tle odgłosów natury (kaseta
z nagranymi śpiewami ptaków i szumem morza) uczniowie słuchają wiersza. 5.
Zakończenie zajęć. -
nauczyciel dziękuje uczniom za udział w lekcji. |
-
uczniowie oddają podpisane koperty z zielonymi listkami, które
zdobyli (przy każdym nazwisku pisze ilość uzyskanych punktów). -
1 uczeń podchodzi do tablicy i czerwonym flamastrem zmienia treść
haseł, -
zmienia też „minę” kwiatka z
na -
uczniowie głośno odczytują 10 haseł, -
jeden z uczniów odczytuje wiersz Danuty Gellnerowej pt.
,,Co to jest przyroda...” -
uczniowie wychodzą z klasy zostawiając swoje miejsce pracy w czystości. |
|